Yaşam

Taylor Swift üniversitede okutulacak

Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nde Taylor Swift’ten ilham alan bir edebiyat kursu açılacak. ‘Edebiyat: Taylor’ın Versiyonu’ başlıklı kursun sonbaharda başlaması bekleniyor.

The Guardian’ın haberine göre kursun sahibi akademisyen Elly McCausland, başlangıç ​​noktası olarak Swift’in yazdığı müzikal sözler kullanılarak İngiliz edebiyatının inceleneceğini söyledi. McCausland, üzerinde çalıştığı İngilizce edebi metinler ile Swift’in sözleri arasındaki paralelliklerden ders için ilham aldı.

“SHAKESPEARE İLE SWIFT BİRE BİR ÇALIŞIYOR”

McCausland, kursun amacı ile ilgili olarak “İlk bakışta ulaşılmaz gibi görünen bu metnin biraz farklı bir açıdan erişilebilir olduğunu öğrencilerime göstermek için” dedi. McCausland devam etti, “Bir bakıma Shakespeare, Taylor Swift ile aynı konuları işliyor. Kulağa çılgınca geliyor ama öyle.”

‘ÜNİVERSİTE KATILMAK İSTİYOR’

Kursa yoğun ilgi olduğunu ifade eden McCausland, “Hiç bir kurs için bu kadar çok e-posta almamıştım. Üniversitedeki öğrenciler dışında bazı yerlerde kursa katılmak isteyen çok kişi var. yol.”

HER METİN EDEBİYAT MIDIR?

McCausland, sosyal medya üzerinden dersle ilgili şüphelerini dile getirenlere yönelik, “Bunu dersin gerekliliğinin bir işareti olarak görüyorum” dedi. Dersine verilen tepkileri Bob Dylan’ın 2016’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü almasından sonraki sürece benzettiğini söyleyen akademisyen, “Bu da insanları edebiyatın ne olduğu hakkında konuşmaya teşvik ediyor. Tüm metinler edebiyat mı?” dedi.

McCausland, gelecekte farklı sanatçıların benzer içerikli derslerin konusu olabileceğini belirtti. Uzun süredir ‘Swiftie’ olduğunu belirten McCausland, Swift’in kimi zaman edebi göndermelerle dolu olan sözlerinin daha derinlemesine incelenmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

‘AVRUPA’DA BİRİNCİ’

McCausland’ın dersi Avrupa’da bir ilk olacak olsa da dünyada bir ilk değil. 2022’de New York Üniversitesi’nin Clive Davis Enstitüsü, Taylor Swift’i inceleyen bir kurs başlattı. Enstitü’nün açtığı kursun ardından ABD’de Swift’i inceleyen başka kurslar da açıldı.

Bir Swift hayranı olmasına rağmen kursun ana odağının edebiyat olduğunu ve kursun Swift’i sevenler kadar Swift’i sevmeyenlere de açık olduğunu vurgulayan McCausland, “Swift’i sevenler kadar beğenmeyenler de olacak. ders önemsiz ve saçma.Asıl odak noktamız edebiyat ama Swift hakkında da eleştirel düşünmek istiyorum.Her pazartesi kesinlikle görüşemeyeceğiz ve 3 saat ‘hayranlık’ dedi.(KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haberkumlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu